20 grudnia – Dzień ryb.

20 grudnia – Dzień ryb.

Dzień Ryb po raz pierwszy ustanowiono w Polsce 20 grudnia 2003r.🙂
Przy okazji Dnia Ryb można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat wodnego świata i jego mieszkańców. Ryby są jedną z najstarszych gromad zwierząt żyjących na Ziemi. Żyły one na długo przed dinozaurami, czyli około 500 milionów lat temu. W chwili obecnej znanych jest ponad 25 000 gatunków. Prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych, których dotąd nie odkryliśmy. Najnowsze odkrycia pokazały, że człowiek łowił je już około 40 tysięcy lat temu.
Najczęściej w mediach przedstawiani są niezwykle kolorowi mieszkańcy słonych raf koralowych bądź słodkowodni mieszkańcy jezior Ameryki Południowej i Afryki.
Nasi krajowi przedstawiciele ichtiofauny są mniej kolorowi, natomiast bardzo często mają ciekawszą od słonowodnych biologię.
W Nidzie najdłuższej rzece w naszym województwie stwierdzono łącznie występowanie 41 gatunków ryb. Największy w naszym kraju mający prawie 3 m długości jest król rzek czyli sum europejski. Najmniejszy jest ciernik o długości około 8 cm, budujący dla młodych gniazdo. Jednym z najpiękniejszych naszych rodzimych gatunków jest różanka. Jak sama nazwa wskazuje samiec w okresie godowym przybiera różowo czerwonawy kolor.
Wiele ciekawostek na temat przedstawicieli ichtiofauny rzeki Nidy można będzie poznać w trakcie zwiedzania Nidarium w nowo wybudowanym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
🙂👍🐠🐟


Skip to content