Flora Delty – kalina koralowa.

Flora Delty – kalina koralowa.

Kalina koralowa (Viburnum opulus) to krzew należący do rodziny piżmaczkowatych, który w Polsce jest dość pospolity, nie występuje jedynie w wyższych partiach gór. Głównie spotykana jest w łęgach wzdłuż rzek, strumieni i nad brzegami jezior, a także w wilgotnych, świeżych lasach i zaroślach, zarówno w podszycie jak i na ich skrajach.
Charakteryzuje się szybkim wzrostem, bo po 5 latach osiąga około 1,5 metra wysokości. Zazwyczaj dorasta do 4 m jednak w sprzyjających warunkach może mierzyć nawet 6-7 m. Ozdobą krzewu są pojawiające się w maju małe, białe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste, kuliste baldachogrona. Owocem jest szkarłatnoczerwony, lśniący, kulisty pestkowiec. W żółtawym miąższu znajduje się jedna, okrągła i spłaszczona pestka o czerwonej barwie. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, po czym pozostają przez kilka miesięcy na krzewach. Nie opadając na zimę dostarczają pokarmu ptakom, które żywiąc się owocami roznoszą nasiona na duże odległości.
Aż 20 gatunków ptaków żywi się owocami kaliny koralowej najczęściej spożywają je drozdy, rudziki ale również piegża, pokrzewka cierniówka czy sroka zwyczajna. Kalina koralowa jest rośliną trującą o właściwościach leczniczych: przeciwkrwotocznych, przeciwskurczowych i przeciwbólowych. Największe zastosowanie ma u kobiet (w problemach i bolesnościach w czasie ciąży i menstruacji) dlatego bywa nazywana lekiem kobiecym. Syropy i konfitury z kaliny w połączeniu z miodem były stosowane również jako domowe leki łagodzące kaszel. Trujące właściwości owoców zanikają po przemrożeniu lub pod wpływem wysokiej temperatury.
Zbiór i przetwarzanie owoców kaliny praktykowane są zwłaszcza w krajach byłego Związku Radzieckiego, gdzie owoce spożywa się na surowo lub w postaci kompotu, kisielu, galaretek, marmolad i nalewek. Kalina koralowa to również bardzo dekoracyjny krzew uprawiany jako jedna z roślin ozdobnych w kompozycjach ogrodowych. Symbolizując młodość i niewinność była także natchnieniem dla wielu poetów i autorów pieśni ludowych, przez co zajmuje szczególne miejsce w tradycji i kulturze Polaków i Słowian.
Tekst: Kalina Adamczyk.


Skip to content