Flora Delty – wierzba iwa.

Flora Delty – wierzba iwa.

Wierzba iwa (Salix caprea) – gatunek roślin z rodziny wierzbowatych, dorastający nawet do ponad 20 m wysokości. Dożywa do 60 lat. Wierzba iwa zakwita w marcu lub kwietniu, tuż przed rozwojem liści. Kwiatostany męskie (bazie) są jednym z najbardziej charakterystycznych oznak wiosny. Szare, jedwabiste kotki, chronią wrażliwsze części kwiatów przed zimnem.
Gałęzie z baziami są często zbierane na Święta Wielkanocne i wykorzystywane do przygotowywania świątecznych palm oraz do zdobienia koszyczków ze święconką. Ponieważ wierzba iwa kwitnie jako pierwsza ze wszystkich krajowych gatunków wierzb jest ceniona jako roślina miododajna w pszczelarstwie.
Gatunek ten jest w Polsce bardzo popularny ale rośnie też w pozostałej części Europy i w Azji. Od wieków kora była używana jako surowiec zielarski. Bowiem dzięki zawartości salicyny wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Gałązki i listki wierzby stanowiły dawniej także paszę dla owiec i kóz a węgiel z drewna iwy był używany do produkcji prochu.
Tekst: Kalina Adamczyk.


Skip to content