Kiedy otwarcie Nidarium w Umianowicach?

Kiedy otwarcie Nidarium w Umianowicach?

Na zakończenie budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w gminie Kije jeszcze trzeba poczekać.

Pierwotnie inwestycja miała być gotowa do końca ubiegłego roku, a uruchomienie ośrodka dla młodzieży, turystów i przyrodników miało nastąpić w maju tego roku. Z nieoficjalnych informacji Radia Kielce wynika, że dopiero we wrześniu ośrodek będzie mógł rozpocząć pracę pełną parą.

Jak informuje Marek Jońca, członek zarządu województwa – generalny wykonawca wniósł o wydłużenie terminu realizacji tego zadania, bo na przeszkodzie terminowego wywiązania się z prac stanęła m.in. pandemia. Marek Jońca dodaje, że w środę spotka się z Tomaszem Hałatkiewiczem, dyrektorem Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który jest odpowiedzialny za realizację tego projektu, aby wspólnie przeanalizować pismo od wykonawcy i zastanowić się co dalej.

– Wierzymy, że inwestycja będzie oddana w pierwszym półroczu tego roku. To niezwykle ważne przedsięwzięcie. W województwie, ale i w skali kraju jest niewiele obiektów, które w szerokim zakresie pokazywałyby walory przyrodnicze regionu – zaznacza.

Jarosław Dąbrowski z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych informuje, że aktualnie trwają prace wewnątrz budynków. Układane są płytki, ściany są tynkowane i malowane, montowane są podwieszane sufity. Te prace są wykonane na poziomie 70 proc. Jarosław Dąbrowski dodaje, że niemal gotowe jest już Nidarium, czyli ogromne akwarium o pojemności 25 tys. l, ukazujące życie w Nidzie, ale i odwzorowujące koryto rzeki.

– Zbiornik jest już wyposażony w przeźroczyste płyty akrylowe o grubości 10 cm, służące jako okna akwarium. W ostatnich dniach przeprowadzaliśmy próbę szczelności zbiornika, która zakończyła się pomyślnie. Następnie przystąpimy do wystroju i zagospodarowania wnętrza akwarium – wylicza.

W akwarium zamieszkają m.in. małże i ryby np. cierniki, które budują gniazda.

W większości jest już wykonany budynek stacji kolejki wąskotorowej w którym będą się mieścić m.in. ciekawe wystawy, ale i kawiarenka. Na ukończeniu są już także prace związane z modernizacją wieży ciśnień nad platformą widokową. Z jej szczytu będzie można podziwiać okoliczną faunę, florę czy zachody słońca.

W sąsiedztwie wieży powstają też woliery dla ptaków, w których zamieszkają m.in. sokoły, myszołowy, sowy czy jastrzębie. Wydzielona zostanie też część na tzw. mini ośrodek rehabilitacyjny dla ptaków.

Na ukończeniu są już także budynki gospodarcze, w których zamieszkają zwierzęta gospodarcze: owce czy kozy. Inne będą służyć jako garaże do przechowywania sprzętów rolniczych. Prace na zewnątrz zostaną wznowione wraz z poprawą warunków atmosferycznych.

Ośrodek w Umianowicach będzie składał się z kilku stref, m.in. noclegowej na 55 miejsc, sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczej.

Atrakcją będzie także przejazd drezynami na odcinku 2,5 km z Umianowic do Hajdaszka. Projekt zyskał unijne dofinansowanie, które wynosi 15 mln zł. Ogólny koszt inwestycji to ok. 20 mln zł.

Źródło: Radio Kielce

Fot. Marta Gajda-Kruk

https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/kiedy-otwarcie-nidarium-w-umianowicach,152464?fbclid=IwAR1TKNP7CmZgQibqzEIFzOZTXwhegBN4q0S_Ilj7WOYYTkKvcoqZKLE0g-w

 Skip to content