Konik polski w służbie ekologii. Zwierzęta pomogą przywrócić naturalne warunki nad Nidą

Konik polski w służbie ekologii. Zwierzęta pomogą przywrócić naturalne warunki nad Nidą

Nie kosiarki i ciężki sprzęt, ale piękne i łagodne koniki polskie będą wykaszać łąki w Umianowicach. Zwierzęta mają cieszyć oko i… pomóc naukowcom w przywróceniu naturalnych warunków nad Nidą.

13 hektarów bujnych łąk i lasów tuż nad brzegiem Nidy od dziś stało się nowym domem stada koników polskich. Wśród nich ogiery, klaczki i cztery źrebięta, które na świat przyszły tej wiosny. Stado liczące 15 osobników jest częścią projektu Delta4life, który realizują Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe. Przyrodnicy pracują nad przywróceniem unikatowych walorów przyrodniczych delty Nidy. Od dziś zadaniem koników jest po prostu… jeść.

– Zjadanie trawy nie doprowadza do tego, że ta trawa z roku na rok przyrasta, tworząc warstwę roślin obumarłych, uschniętych, co powoduje niedoprowadzanie światła i wigoci do gruntu. A dzięki temu, że jest to regularnie usuwane, będzie się rozwijała taka naturalna szata łąk, świeżych i wilgotnych – tłumaczy Marcin Słoma ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Wypas koników pomoże w przywróceniu odpowiedniej hydrologii łąk, które na tych terenach powinny być okresowo zalewane. Dzięki temu ziemia będzie żyźniejsza, a na łąkach będzie mogło rosnąć znacznie więcej gatunków roślin.

Łąki koło Umianowic obfitujące w bujną trawę są idealnym miejscem dla koników, które najlepiej czują się na terenach odkrytych. – Jest to rasa prymitywna, odporna na choroby, to koniki długowieczne – dodaje Bogusław Wojtasik ze ŚiNPK.

Koniki polskie są jedyną rodzimą, pierwotną rasą koni wywodzącą się bezpośrednio od dzikich tarpanów, które jeszcze w XIX wieku żyły dziko na terenie dzisiejszej Polski.

Zobacz video:

Źródło: https://kielce.tvp.pl/55133048/konik-polski-w-sluzbie-ekologii-zwierzeta-pomoga-przywrocic-naturalne-warunki-nad-nidaSkip to content