Najpiękniejsza ryba Nidy

Najpiękniejsza ryba Nidy

Różanka to najmniejszy karp Europy, dorasta do 11 centymetrów. W okresie godowym najłatwiej można rozróżnić samca od samicy. Płetwy samca wybarwiają się w tym monecie na kolor czerwono-różowy oraz pojawia się charakterystyczna pręgę biegnąca przez środek ciała. U samic dla odmiany tworzy się tak zwane pokładełko czyli rurka o długości około 5 cm, którą samica składa jajo zwane ikrą do wnętrza małża np.  szczeżui wielkiej lub skójki.

Od końca kwietnia do lipca samica składa do otworu skrzelowego małża 20 jaj. W czasie trwania sezonu rozrodczego, samce wyznaczają terytoria do 80 cm, na których można znaleźć kilka małży. Samce rywalizują ze sobą o terytorium, zaczynając taniec godowy, który ma na celu wskazać samiczce małża. Samica sprawdza, czy dany mięczak jest dobrym „opiekunem”. Małż ten jest „oswajany” przez ryby. Po 40 dniach, na świat przychodzą 8 mm rybki.

W latach 90-tych naukowcy często stwierdzali różankę w rzece Nidzie następnie liczebność jej z roku na roku spadała. Obecność tej ryby w danym zbiorniku wodnym jest związana z występowaniem małż. Wraz ze wzrostem zanieczyszczeń, małże znikają, znikają także różanki.



Skip to content