Nature Restoration Law

Nature Restoration Law

17 czerwca w Brukseli zakończyły się rozmowy na temat przyjęcia Nature Restoration Law (NRL), prawa mającego na celu odbudowę europejskiej przyrody. NRL zostało przyjęte. Za głosowało 20 krajów, przeciw 6 (w tym Polska), a jeden kraj wstrzymał się od głosu.
Dyskusje, które toczyły się i nadal toczą się wokół NRL odbywają się również wśród naukowców zajmujących się tematem ochrony przyrody. Zdania co do tego, czy założenia przyjętego rozporządzenia są możliwe do zrealizowania, a sama dokumentacja odpowiednio przygotowana są podzielone. Naukowcy jednak zgodnie twierdzą, że ochrona przyrody jest koniecznością i zgadzają się, że należy podejmować działania i wprowadzić nowe rozwiązania, w tym rozwiązania prawne, którą umożliwią realizację tego ważnego celu.
W naszym Instytucie realizowany jest projekt odtwarzania mokradeł Delty Środkowej Nidy – unikalnej struktury hydromorfologicznej, w przeszłości charakteryzującej się ogromnym bogactwem gatunków ptaków, mięczaków i płazów. Pomysłodawcą, głównym autorem i współkoordynatorem tego finansowanego w ramach funduszy LIFE projektu jest dr hab. Tadeusz Zając, który dzieli się w wywiadach dla Radia Kraków i Polskie Radio 24 swoimi doświadczeniami w renaturyzacji i opiniami na temat Nature Restoration Law.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami prasowymi, które powstały we współpracy z naukowcami z naszego Instytutu:
Fot. T. Zając


Skip to content