Przyrodniczy eksperyment. Będą rozmnażać rzadki gatunek płaza. Jego kumkanie często wykorzystywane jest w filmach

Przyrodniczy eksperyment. Będą rozmnażać rzadki gatunek płaza. Jego kumkanie często wykorzystywane jest w filmach

O naszym projekcie informuje Gazeta Wyborcza: Populacje kumaka nizinnego chcą ratować przyrodnicy z zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Kupili już dwa kontenery, w których plazy mają się rozmnażać.

W naszym kraju występują dwa gatunki kumaków – nizinny i górski. Ten pierwszy, zwany też ognistym, jest jednym z 12 gatunków  występujących na Ponidziu. Ponieważ znajduje się pod ścisłą ochroną i jego populacja jest bardzo niewielka, przyrodnicy z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych chcą zwiększyć jego liczebność.

Mają się rozmnażać w kontenerze

Projekt uzyskał unijne wsparcie, eksperyment prowadzony jest pod nadzorem Państwowej Akademii Nauk.  

– Kupiliśmy dwa kontenery, to swego rodzaju akwaria, które zakopiemy w ziemi. Na razie zamieszkają tam trzy kumaki, będą mogły tam spokojnie przezimować, liczymy że na wiosnę ich liczba się powiększy. Wówczas wypuścimy płazy w okolice Nidy – tłumaczy mówi Dariusz Wiech, specjalista z ZŚiNPK. 

Opowiada, że kumak nizinny to niewielki płaz o długości 6 centymetrów. Nizinny od górskiego różni się kolorem plam na brzuchu. Ten pierwszy ma żółte, a ten drugi czerwone.

Filmowe kumkanie 

Spłoszony przewraca się na plecy. – Wygina w charakterystyczny sposób łapki i pokazuje brzuch, a na nim czerwone plamy. Dla drapieżnika to bardzo dziwne zachowanie. Kolor czerwony w świecie natury oznacza, że coś jest jadowite, niebezpieczne, szkodliwe – tłumaczy Dariusz Wiech.

Dariusz Wiecha opowiada, że choć kumak nieco przypomina ropuchę, to nie rechocze. – Dźwięk, jaki wydaje, czyli takie kumkanie, jest obok wycia wilków, odgłosów kukułek czy puszczyka jednym z najczęściej wykorzystywanych w różnego rodzaju filmach – dodaje.

Nida to najdłuższa rzeka w województwie świętokrzyskim. Ma ponad 150 km.

Link do źródła:  https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,26405220,ciekawy-projekt-beda-rozmnazac-kumaki.htmlSkip to content