12 sie Rok z życia traszki.
- 09:24 -
kategoria: Aktualności
Traszka grzebieniasta to jeden z gatunków objętych ochroną czynną w ramach projektu Life4Delta.
Zwierzę to rozpoczyna swą aktywność na przełomie marca i kwietnia, kiedy rozmarza gleba.
Udaje się do odpowiednich płytkich i zarośniętych zbiorników wodnych.
W skórze grzbietu traszek znajdują się gruczoły produkujące substancje zapachowe swoiste dla płci i gatunku, które mają za zadanie przywabienie partnera. Po spotkaniu przedstawicieli 2 płci pod powierzchnią jeziora ma miejsce bardzo ciekawe widowisko . Samiec chcąc zauroczyć swoją wybrankę wykonuje „ specyficzny wodny taniec” prężąc przy okazji grzebień służący poza okresem rozrodczym do zwiększenia powierzchni oddechowej organizmu .
W następnym etapie wnikliwy obserwator może przyrody może zaobserwować „zielone pakieciki”, są to składane pojedynczo jaja zawinięte przez samicę w liście roślin wodnych. Po około dwóch tygodniach z jaj wykluwają się 10 mm długości larwy.
Jak u wszystkich naszych płazów ogoniastych w rozwoju pierwsze pojawiają się kończyny przednie, a następnie tylne. W tym stadium młoda traszka przebywa w zależności od warunków panujących w zbiorniku około 3 miesięcy.
W chwili obecnej wnikliwy obserwator może zobaczyć już osobniki zbliżone wyglądem do postaci dojrzałej. Po ostatniej metamorfozie stają się najpiękniejszymi i największymi na Ponidziu płazami ogoniastymi.
Tekst: Dariusz Wiech
Zdjęcia: Robert Pisarczyk (larwy traszki grzebieniastej tuż przed osiągnieciem postaci dojrzałej)