25 kw. Traszki z czipami wędrują po naszym regionie
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zamierza zwiększyć populację traszek, które kiedyś licznie występowały w zbiornikach województwa świętokrzyskiego. Teraz z powodu zanieczyszczenia środowiska i częstych okresów suszy jest ich znacznie mniej.
Wojciech Sołtysiak tłumaczy, że jest to element dużego projektu, który ma przywrócić walory przyrodnicze w delcie Nidy.
– Przygotowaliśmy siedlisko dla traszek grzebieniastych. To trzy stawy, gdzie płazy będą mogły się rozmnażać. W ramach hodowli udało nam się przezimować kilkadziesiąt osobników. Zostały obecnie także zaczipowane – informuje Wojciech Sołtysiak.
Dzięki czipom, traszki będzie można na bieżąco monitorować. Jak mówi Wojciech Sołtysiak, naukowcy będą znali dokładną liczbę zwierząt, ale też miejsce bytowania oraz trasy które przemierzają.
– Projekt jest prowadzony przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Oprócz monitorowania wędrówek zwierząt, dane będą wykorzystywane także przy pracach naukowych – wyjaśnia Wojciech Sołtysiak.
Traszka grzebieniasta jest gatunkiem, który świadczy o niskim zanieczyszczeniu środowiska. W Polsce objęta jest całkowitą ochroną.
Źródło: https://m.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/traszki-z-czipami-wedruja-po-naszym-regionie,127381?fbclid=IwAR3D5sJPTBdVsHHbEJoNUsiXz76Vh7PevsBejZkafQNHt1-Aoo_sfz8EbEE