Wrócą żółwie błotne? Ten projekt ma przywrócić unikatową przyrodę Ponidzia

Wrócą żółwie błotne? Ten projekt ma przywrócić unikatową przyrodę Ponidzia

Ponad 500 hektarów łąk i lasów należących do Świętokrzyskich i Nadnidzińskich Parków Krajobrazowych znów zapełni się unikalnymi gatunkami roślin, ptaków, płazów i ryb. Dziś w Krzyżanowicach odbyła się konferencja naukowa inaugurująca projekt przywracania bogactwa naturalnego Nida – o rozpoczęciu projektu informuje TVP Kielce.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bogactwo gatunków zwierząt żyjących w delcie Nidy w okolicach Umianowic czyniło te tereny wyjątkowymi w skali Polski oraz Europy. Jednak intensywna działalność człowieka sprawiła, że unikatowy ekosystem w tym miejscu powoli zaczął się zmieniać, ubożeć. – Kiedyś występowało tam naturalnie wiele ciekawych gatunków, m.in. żółw błotny, po którym dziś śladu już nie ma – mówi Wojciech Sołtysiak ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Projekt „Renaturyzacja Śródlądowej Delty Rzeki Nidy” ma bogactwo naturalne tego miejsca przywrócić. – Jeśli tu będzie taka perełka przyrodniczo-krajobrazowa, to pojawią się pieniądze, korzyści z turystyki. Bo przecież nie jest tak, że wszyscy szukają tylko dinozaurów – uważa prof. Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

W czwartek w Krzyżanowicach odbyła się pierwsza konferencja inaugurująca projekt. Jego podstawowym założeniem jest przywrócenie przepływu wody na tym terenie. – Głównym elementem tych prac będzie odczyszczenie starorzeczy, oczyszczenie zbiorniczków erytroficznych, budowa zastawek z przepławkami – wyjaśnia Wojciech Sołtysiak z ZŚiNPK. – Ten rok przeznaczamy kompletowanie całego składu projektowego – dodaje Tomasz Hałatkiewich, dyrektor ZŚiNPK.

Potem rozpocznie się budowa tarasów widokowych, ośrodka edukacji przyrodniczej a także laboratoriów i sal konferencyjnych – bo Polska Akademia Nauk będzie tu prowadzić badania nad zagrożonymi gatunkami.

– To szansa, aby Ponidzie budowało swoją silną tożsamość, nie tylko uzdrowiskową ale tez przyrodniczą – komentuje poseł PiS Michał Cieślak.

W programie udział biorą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa oraz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku. Jej koszt to ponad 23 miliony złotych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video przygotowanego przez TVP3 Kielce: www.kielce.tvp.pl/44569257/wroca-zolwie-blotne-ten-projekt-ma-przywrocic-unikatowa-przyrode-ponidzia



Skip to content