Zakładamy szkółkę!

Zakładamy szkółkę!

W minionym tygodniu na kwaterze udostępnionej przez Nadleśnictwo Pińczów w Michałowie założyliśmy szkółkę drzew i krzewów. Przygotowanie kwatery polegało na: rozsianiu specjalistycznego nawozu oraz uprawieniu glebogryzarką w celu spulchnienia gleby. Po tej czynności została rozłożona tkanina o standardowej szerokości 1,6m x 50m. Po umocowaniu tkaniny szpilkami oraz obsypaniu jej brzegów ziemią, przystąpiliśmy do sadzenia wcześniej przygotowanych zrzezów i sztobrów. Sadzonki bezpośrednio przed posadzeniem zaprawiliśmy ukorzeniaczem w celu łatwiejszego przyjęcia się oraz zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi.

Na wyżej wymienionej plantacji posadzono takie gatunki, jak: topola biała (Populus alba), topola czarna (Populus nigra), czeremcha (Prunus padus), porzeczka dzika (Ribes spicatum), porzeczka czarna (Ribes nigrum), kalina koralowa (Viburnum opulus) i trzmielina pospolita (Euonymus europaeus). Posadziliśmy je w rzędach co 25cm i w rozstawie w rzędzie od 15 do 20 cm w zależności od intensywności wzrostu danej sadzonki. W celu uniknięcia podsuszenia roślin zostały zamontowane dwa zraszacze.

Planujemy, że plantacja będzie gotowa do wysadzenia po upływie około 1,5 roku. Całość przyjętych sadzonych posłuży do zwiększania areału lasów łęgowych na terenie Umianowic oraz kompleksu leśnego „Młodzawy”.

 

 Skip to content