Bociany lada chwila przylecą do Polski. Przyrodnicy proszą o monitorowanie ptaków

Bociany lada chwila przylecą do Polski. Przyrodnicy proszą o monitorowanie ptaków

Do Polski co roku przylatuje około 45 tysięcy bocianich par. Pojawią się u nas – lada dzień. Dlatego Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych apeluje o wypatrywanie ptaków. Data ich przylotu, ale też inne informacje posłużą przyrodnikom do lepszego poznania zwyczajów tych ptaków.

To już ostatnie poprawki, bo bociany mają przylecieć lada chwila.

– Kierując się przysłowiem na świętego Józefa – przylatują ptaki jego, a to już jutro, czyli 19 marca – podkreślił Marcin Słoma, ornitolog z Zespołu Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych.

Przyrodnicy z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przycinają gałęzie wierzby, by gniazdo było łatwiej dostępne. Jego lokalizacja, ale i trwałość ma znaczenie. Bociany wybierają te najlepsze. Obowiązuje przy tym zasada – kto pierwszy ten lepszy.

– Dopiero przybywają samce i wabią samice. Te, które mają największy lokal, te mają największą szansę, że stworzą parę – wyjaśnia Marcin Słoma.

Z myślą o lepszym poznaniu bocianów Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zachęca młodych ornitologów i miłośników przyrody do obserwacji tych ptaków.

Monitoring może prowadzić każdy kto mieszka blisko gniazd. Formularz do prowadzenie zapisów znajdziemy na stronie internetowej programu LIFE 4 Delta.

– Obserwujemy bociany już od przylotu, potem ile mają jaj, ile jest młodych – mówi Robert Pisarczyk z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Program zakończy się we wrześniu, kiedy ptaki będą szykować się do odlotu. Zebrane materiały posłużą naukowcom do lepszego poznania zwyczajów i problemów bocianów.

źródło: TVP3 Kielce

https://kielce.tvp.pl/76496816/bociany-lada-chwila-przyleca-do-polski-przyrodnicy-prosza-o-monitorowanie-ptakow?fbclid=IwAR3nlBdsN8KKp6a3Pesc8aoXDN7STfJDp4hT6MQ3szc-k2tb1r0YffSMV-USkip to content