Flora Delty – knieć błotna.

Flora Delty – knieć błotna.

Dziś z cyklu FLORA DELTY – Knieć błotna (Caltha palustris)
Nazywana również kaczyńcem lub kaczeńcem to wieloletnia bylina kłączowa z rodziny jaskrowatych, typowa roślina terenów podmokłych. Gatunek szeroko rozpowszechniony w całej Europie, w Polsce spotykana w lasach łęgowych, na bagnistych łąkach, brzegach strumieni, rzek i zbiorników wodnych, w wilgotnych zaroślach i przydrożach.
Posiada charakterystyczne złocistożółte, 5-płatkowe kwiaty, które możemy podziwiać od kwietnia do czerwca. Błyszczące, nerkowate i mięsiste liście mają ciemnozielony kolor. Roślina wytwarza grube, bulwiaste kłącze, z którego jesienią powstają pąki, a z nich wczesną wiosną wyrastają pędy nadziemne. Występuje masowo tworząc kępy osiągające wysokość 15-50 cm.
Jest to gatunek miododajny i cechuje się także właściwościami leczniczymi. W ziołolecznictwie używa się jej m.in. do leczenia ran, kamicy nerkowej czy żółtaczki. Jednak chcąc jej używać do celów leczniczych skonsultujmy to z doświadczonym zielarzem lub lekarzem posiadającym wiedzę na temat roślin leczniczych. Nie wolno również zapominać, że knieć błotna to także roślina trująca. Świeże ziele zawiera niebezpieczną protoanemoninę, która w większych ilościach jest toksyczna. Z tego też powodu nie wchodzi w skład menu pasącego się bydła.
Bylina bardzo często jest również wykorzystywana do dekoracji przydomowych oczek wodnych i stawów. Jeśli chcecie zobaczyć kwitnące kaczeńce serdecznie zapraszamy na wyprawę na Umianowickie łąki na pewno je teraz spotkacie🙂
Tekst: Kalina Adamczyk
Zdjęcia: Robert Pisarczyk


Skip to content