01 lut Herbata promuje bogactwo przyrodnicze delty Nidy.
Bez czarny, pięciornik gęsi, wierzbownica drobnokwiatowa, to tylko kilka składników herbaty z delty Nidy, którą produkcję rozpoczął Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Wszystkie składniki herbaty można znaleźć w rosnących na Ponidziu niezwykle rzadkich lasach łęgowych.
Ma lekki, ziołowo-owocowy smak. Łagodzi dolegliwości żołądkowe i poprawia odporność. Zasługą prozdrowotnego działania „Herbaty z Delty”, której produkcję rozpoczął Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, jest jej wyjątkowy skład.
W składzie są karbieniec pospolity, wierzbownica drobnokwiatowa, owoce bzu czarnego, porzeczki czerwonej i czarnej – wymienia Kalina Adamczyk ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Wszystkie te gatunki roślin są charakterystyczne dla podmokłych terenów delty Nidy. Można je też spotkać w lasach łęgowych.
Są to bardzo bogate lasy gatunkowo. Są również bardzo rzadkie, uległy zniszczeniu i destrukcji w wyniku źle przeprowadzonych prac melioracyjnych i osuszania terenu – zaznacza Kalina Adamczyk.
Dlatego przyrodnicy rozpoczęli pionierski projekt LIFE 4 Delta. Polega on na przywracaniu dawnego krajobrazu rozlewisk starej Nidy i odtwarzaniu lasów łęgowych. Już posadzono kilka tysięcy drzew i krzewów. Herbata to materiał promocyjny, który ma zwrócić uwagę na bogactwo przyrodnicze terenów nieopodal Umianowic.
Myślę, że w ośrodku w Umianowicach będzie można spróbować, jak smakuje herbatka z Delty – powiedział Robert Pisarczyk ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Ośrodek przyrodniczy w Umianowicach ma być gotowy we wrześniu. Na to by las łęgowy znów zachwycał swoją bogatą roślinnością trzeba będzie poczekać trochę dłużej, bo… 10 lat.
źródło: TVP3 Kielce