Międzynarodowy Dzień Żółwia

Plakat światowy dzień żółwia

Międzynarodowy Dzień Żółwia

Światowy Dzień Żółwia🐢🌎 to święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność ochrony i zachowania tego fascynującego gatunku. Żółw błotny (Emys orbicularis) jest charakterystycznym gatunkiem dla Europy Środkowej i Południowej, w tym Polski. To jedna z najstarszych odmian żółwi na świecie, a jego pochodzenie sięga wielu milionów lat wstecz, czyniąc go prawdziwym żywym skarbem dziedzictwa naturalnego.
Żółwie błotne doskonale przystosowały się do życia w siedliskach podmokłych. Są również znakomitymi pływakami i nurkami, umiejętnie regulującymi metabolizm i zużycie tlenu, co pozwala im pozostawać pod wodą przez dłuższy czas.
Główne zagrożenia dla żółwi błotnych🐢🐢🐢 wynikają z utraty siedlisk i nieodpowiedniego zarządzania zasobami wodnymi. Dlatego ważne jest podjęcie działań mających na celu ochronę i przywracanie mokradeł oraz ograniczenie negatywnego wpływu regulacji rzek i osuszania terenów podmokłych.
Troszcząc się o ich siedliska i podejmując działania na rzecz przetrwania tego gatunku, stwarzamy wielką szansę, że żółwie błotne będą nas cieszyć swoją obecnością przez wiele pokoleń🙂


Skip to content