Na Ponidziu zbudują platformy dla bocianów

Na Ponidziu zbudują platformy dla bocianów

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych planuje zainstalować w okolicach Umianowic specjalne platformy, na których bociany będą mogły budować swoje gniazda. Marcin Słoma z zespołu parków informuje, że projekt ma na celu przede wszystkim odbudowę siedlisk łąkowych, a przy okazji wzmocnić populację tych ptaków.

– Wytypowane już zostały miejsca, gdzie platformy powstaną. To między innymi słupy energetyczne – mówi Marcin Słoma.

Platformy mają chronić bociany przed porażeniem prądem, zapobiegają też awariom sieci, które mogą spowodować nieostrożne ptaki. W sumie takich miejsc ma powstać w tym roku dziesięć. Na projekcie skorzystały też bieliki. W okolicy Młodzaw zbudowano specjalną platformę, gdzie te drapieżne ptaki mogą gniazdować. Marcin Słoma mówi, że naprawiono również istniejące już gniazdo w okolicy Umianowic.

– Wykonano wzmocnienie pod nim. Było bardzo nadbudowane i stało się dość ciężkie. W efekcie gniazdo przechyliło się i przy większej wichurze mogłoby spaść – tłumaczy Marcin Słoma.

Polska jest krajem, w którym żyje najwięcej bocianów na świecie. Gnieździ się tu aż 40 tys. par tych ptaków.

Żródło: Radio Kielce: https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/na-ponidziu-zbuduja-platformy-dla-bocianow,127321?fbclid=IwAR0x9wIlN6BTwiJAH837VEMn5h6EAEiqyj9ORj_Rj0ZvTiSIphLWbQ7f0ekSkip to content