Nidarium na ukończeniu. To będzie doskonałe miejsce na „zielone szkoły”

Nidarium na ukończeniu. To będzie doskonałe miejsce na „zielone szkoły”

Położone wśród łąk nad samą Nidą Centrum Edukacji Przyrodniczej ma stać się miejscem wyjątkowym, gdzie dzieci z całej Polski poznają bogactwo fauny i flory Ponidzia. Inwestycja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych jest już prawie gotowa. Obecnie w ośrodku trwają już prace wykończeniowe.

Nida jest jedną z najrybniejszych rzek w Polsce. Żyje tu 41 gatunków ryb. To m.in szczupak, sandacz, okoń i ciernik.
Ciernik buduje gniazdo i tam tato zajmuje się potomstwem. to niespotykane w świecie przyrody – podkreśla Dariusz Wiech z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Jednak wody Ponidzia obfitują również w liczne płazy i bardzo ważne dla rzecznego ekosystemu chronione skójki gruboskorupowe. Teraz tę bogatą florę chcą otworzyć przyrodnicy w wybudowanym Nidarium.
– Mamy dokładnie odtworzony fragment. Ryby i rośliny będą tu się zachowywać w sposób naturalny, a to pozwoli na dokładne ich obserwowanie. W późniejszym czasie przyczyni się to do ich lepszej ochrony – dodał Dariusz Wiech.
Nidarium, będzie jedną z atrakcji Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gdzie gotowe są już pokoje gościnne, nowa stacyjka Kolei Wąskotorowej oraz wieża do obserwacji ptaków.
– Jest zaplecze techniczne, gdzie będą zwierzęta takie jak krowy, kury, kozy – wymienia Monika Gładki z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Centrum Edukacyjne ma służyć dzieciom z całej Polski. Samo położenie ośrodka, który znajduje się w sercu Ponidzia daje możliwości prowadzenia dużej liczby lekcji w plenerze. Będą tu organizowane m.in „zielone szkoły”.
– Będą również warsztaty, które będą wymagały noclegu, wyjścia wcześnie rano na teren delty. Będzie można pokazać jak tak naprawdę ta delta się budzi. Wiadomo, ze dzieci mają ogromny deficyt spotkań z przyroda – stwierdził Wojciech Sołtysiak z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Prace wykończeniowe w ośrodku potrwają do czerwca. Z pierwszych zajęć dzieci będą mogły korzystać od września.
Więcej w materiale filmowym Urszuli Nowickiej w Informacjach.


Skip to content