18 mar Nidarium w Umianowicach prawie gotowe. Jest już akwarium na… 24 000 litrów.
Pełną parą idzie budowa Nidarium w Umianowicach. Koniec prac zaplanowano na czerwiec. Zamontowane jest już gigantyczne akwarium, które będzie odzwierciedlać ekosystem rzeki Nidy.
Monstrualne akwarium, które będzie główną atrakcją obiektu, ma pojemność 24 tysięcy litrów. – Ma odzwierciedlać życie panujące w rzece Nidzie, najdłuższej w Świętokrzyskiem. Będzie mieć charakter biotopowy, by jak najdokładniej oddać to, co dzieje się w naturze. Nie jest to proste, bo Nida jest bardzo różnorodna – mówi Dariusz Wiech, ichtiolog z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Jak wygląda główne akwarium w Umianowicach? To wielki zbiornik w kształcie litery „U”. Jeden jego kraniec pokazuje warunki panujące w meandrze Nidy. Tu głębokość jest nieduża. – W tej części możemy przedstawić nie tylko zwierzęta, które żyją w linii brzegowej, małe ryby, takie jak różanki i cierniki, ale także rośliny – objaśnia Dariusz Wiech.
Główny zbiornik ma pięć metrów długości i dwa metry wysokości. Tylna ściana, którą będą widzieć odwiedzający, to dokładne odwzorowanie brzegu Nidy. – Dzięki jego rozmiarom będziemy mogli obserwować na przykład piskorza, rybę, która składa kilka tysięcy jaj, a trudno ją obejrzeć na żywo, bo zazwyczaj zagrzebuje się w mule. W Nidzie mamy 41 gatunków ryb. Z tych 41 w naszym zbiorniku będzie 15 – uzupełnia ichtiolog.
Pomiędzy meandrem a głównym zbiornikiem będzie zamontowana siatka, która ochroni mniejsze ryby przed drapieżnikami. Oprócz wielkiego akwarium będą także te mniejsze, mieszczące po kilkaset litrów. Posłużą do hodowli płazów i gadów – żółwi, kumaków i traszek.
Komu i do czego to wszystko będzie służyć?
– Przede wszystkim chcemy edukować dzieci i młodzież – mówi Wojciech Sołtysiak, kierownik projektu w Zespole Świętokrzyskich i Ponidziańskich Parków Krajobrazowych. – Jako parki, prowadzimy też działalność dydaktyczną, i często gościmy na szkolnych warsztatach albo nocach biologów. Najmłodsi nierzadko nie wiedzą nic o otaczającej nas przyrodzie. Trzeba to zmienić, dlatego w Nidarium znajduje się 57 miejsc noclegowych. Chcemy, by odwiedzały nas zielone szkoły, może także studenci. W planach mamy przyjmowanie również turystów na jednorazowe wizyty. Dla nich będzie dostępne wielkie akwarium, a także inne atrakcje obiektu – uzupełnia.
Źródło: Echo Dnia
#Life4delta #LIFEProgramme #ZŚiNPK
Więcej w artykule poniżej.