Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody.

Światowy dzień wody 2022 przypada na 22 marca. Jego hasłem przewodnim w tym roku jest „Zmiana klimatu”. Patrząc na tematykę Life4delta można powiedzieć, że dziś mamy imieniny! A więc życzcie nam samych sukcesów – dlaczego? Bo właśnie to nasz projekt skupia działania, które lokalnie mają za zadanie ratować jak największą ilość wody. Z takich cegiełek w ujęciu globalnym tworzy się prawdziwe dzieło ochrony wód.
Wszystkim doskonale znane jest pojęcie suszy. Deficyt wody dotknął każdego kto ma przydomowy trawnik, ogródek czy jest producentem żywności na wielką skalę. Woda potrzebna jest na każdym etapie gospodarki i tego tematu nie ma co nawet powielać bo znajdziecie go w każdej wyszukiwarce.
Nasze działania to szereg prac podjętych w kierunku zatrzymania jak największej ilości wody w miejscu z którym spadł opad atmosferyczny oraz przez które przepływają cieki. Na powierzchni blisko 400 ha w ramach projektu Life4delta prowadzimy od ponad trzech lat działania ograniczające odpływ wody oraz zwiększające retencję. Dzięki konserwacji cieków skomunikowaliśmy odcinki rzek pozbawione przepływu wody przywracając ich koryto jako siedlisko dla roślin i zwierząt wodnych. Odpowiednio zaplanowanymi zabiegami melioracyjnymi skierowaliśmy odpływającą bezpowrotnie z obszaru Ponidzia wodę na obszary bagien i starorzeczy delty Umianowickiej. Dzięki przeprowadzonej konserwacji zastawek będziemy mieć możliwość retencjonować wodę w okresach suszy aby odtworzyć bagna i rozlewiska wytworzone przez tysiące lat przez meandrująca po tych terenach rzekę Nidę.
Przed nami jeszcze wiele pracy. Mamy zamiar przeprowadzić konserwację rozlewisk i starorzeczy aby zwiększyć ich pojemność wodną oraz przywrócić warunki do zimowania ryb czy żółwi błotnych. Przeprowadzimy konserwację koryta Starej Nidy na obecnie nieczynnym odcinku dzięki czemu odtworzona zostanie tętnica dająca życie biologiczne ginącym i cennym obszarom.
Poprawa stosunków wodnych to także poprawa lokalnego mikroklimatu. Ograniczenie skutków suszy i wiążących się z tym niszczących życie pożarów. Życzcie nam powodzenia, bo chęci i zapał do pracy posiadamy. 💦🙂💦
Tekst: Andrzej Łukasik


Skip to content