Tęsknota za dawną Nidą

Tęsknota za dawną Nidą

W Umianowicach w powiecie pińczowskim, naukowcy i przyrodnicy zaczynają ratować unikatową deltę Nidy. To jeden z trzech projektów w skali kraju, dofinansowany z unijnego programu finansującego działania chroniące przyrodę. Świętokrzyski projekt jest wyjątkowy w także w skali Europy, bo zakłada odtworzenie świata roślin i zwierząt, które dla turystów z zagranicy, są często zupełnie obce – o naszym projekcie możecie przeczytać na stronie Radia Kielce.

Profesor Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk twierdzi, że Polska jest w znakomitym stanie ekologicznym, w porównaniu do wielu zachodnich krajów. Gdy naukowiec oprowadzał turystów po okolicy Nidy, byli zachwyceni. Wrażenie robi zwłaszcza uroda krajobrazu. O wyjątkowości miejsca świadczą między innymi zróżnicowana rzeźba terenu, rzeka, ale też roślinność i zwierzęta, których nie ma nigdzie indziej. Profesor dodaje, że dla turystów z zagranicy egzotyczny jest choćby śpiew ptaków, czy rechot żab.

– Podczas prac, szczególny nacisk zostanie położony na odtworzenie świata zwierząt, który kilkadziesiąt lat temu był niezwykle bogaty – zapowiada Wojciech Sołtysiak, kierownik projektu.

Powrócą rzadkie już w tym miejscu gatunki zwierząt. To między innymi ślimaki z gatunku zatoczek łamliwy, płazy takie jak traszka grzebieniasta i kumak nizinny czy żółwie błotne, których w delcie Nidy jeszcze 30 lat było mnóstwo. Dziś nie ma już prawie żadnego.

Link do całego materiału



Skip to content