TVP3 Kielce o projekcie LIFE

TVP3 Kielce o projekcie LIFE

Stają oko w oko z żółwiem błotnym, poznają żyjące nad Nidą, ptaki i uczą się jak małże filtrują wodę w rzece. Na Ponidziu rozpoczął się cykl warsztatów edukacyjnych „Na łonie natury”. To przedsmak tego co już wiosną znajdzie się w ofercie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
Lornetka, podręczny atlas ptaków do tego skoroszyt i ołówek. To wystarczy by spróbować swoich sił jako młody ornitolog.

Nad rzeką Nidą ptaków spotkać można bardzo wiele. Tych gniazdujących i takich które zatrzymują się tu na chwilę. W sumie jest ich około 160 gatunków. W tym też bardzo rzadkie ptaki drapieżne. – Największą ciekawostka jest bielik, i różne gatunki błotniaków np. błotniak stawowy ale też zbożowy to już taki ewenement – mówi Marcin Słoma ze Świętokrzyskiego Parku Krajobrazowego.

Najmłodszych na poszukiwania okazów przyrody zabrali dziś pracownicy Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Podczas zajęć młodzież uczy się również o gatunkach zwierząt które zamieszkują rzekę i o tym jak ważne są dla środowiska.

Bezpłatne zajęcia edukacyjne, są elementem szerokiego programu Life For Delta. Jego zadaniem jest między innymi przywrócenie unikatowych walorów przyrodniczych Ponidzia.  Rozpoczęto już hodowlę niektórych gatunków płazów i skorupiaków.

Naukowcy pracują również nad tym by nad Nidę powrócił żółw błotny. A wszystkie zwierzęta żyjące na Ponidziu będzie można już niebawem zobaczyć w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Jego budowa zaczęła się w 2019 roku. Obecnie  trwają prace wykończeniowe. – Jesienią tego roku powinniśmy te prace zakończyć, Z ofertą edukacyjną prawdopodobnie ruszymy na wiosnę przyszłego roku – mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych.Skip to content