Wizyta biologów z Grecji.

Wizyta biologów z Grecji.

Między 13 a 16 marca 2024 r., w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, mieliśmy zaszczyt gościć dwóch greckich biologów słodkowodnych – Dr. Ioannisa Karaouzasa i Yiannisa Kapakosa z Helleńskiego Centrum Badań Morskich, Instytutu Zasobów Biologicznych Morza i Wód Śródlądowych 🇬🇷 🇵🇱
Głównym celem wizyty było zdobycie wiedzy na temat technik hodowli małży słodkowodnych, ze szczególnym naciskiem na skójkę gruboskorupową (Unio crassus). Spotkanie było również okazją do omówienia możliwości replikacji naszych działań na greckie rzeki.
Podczas pobytu przedstawiliśmy rezultaty projektu Life4delta ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań technicznych systemów hodowlanych skójki i metodologii jaka stoi za sukcesem reintrodukcyjnym tego gatunku, wdrożonymi przez naszego Współbeneficjenta – Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Odwiedziliśmy również naturalne siedliska małży na rzece Warkocz. Mieliśmy również okazję poznać sposoby budowania tarlisk na przykładzie prac wykonanych przez Okręg PZW w Kielcach i WWF Polska na Wiernej Rzece.
Obserwacje terenowe stały się przyczynkiem w dyskusjach na temat możliwości przeniesienia naszych rozwiązań projektowych do Grecji i były również okazją do omówienia przyszłej współpracy przy tworzeniu nowych projektów LIFE opartych na wspólnych, polsko-greckich doświadczeniach.
Dziękujemy naszym greckim kolegom za ich czas i zaangażowanie. Cieszymy się na dalszą współpracę i jesteśmy pewni, że ta wizyta studyjna przyniesie korzyści dla ochrony małży słodkowodnych w Europie.


Skip to content