24. maja – Światowy Dzień Ślimaka

24. maja – Światowy Dzień Ślimaka

Po obchodzonym 23 maja Dniu żółwia dziś przyszła pora by pogratulować kolejnemu zwierzęciu. 24 maja obchodzimy dzień ślimaka. To jedne z najwolniejszych stworzeń na planecie, poruszają się znacznie woniej niż żółw błotny.
Każdy z nas z czasów przedszkolnych zna wierszyk o ślimaku, „Ślimak, ślimak pokaz rogi. Dam ci sera na pierogi”. Tylko nieliczni wiedzą, że gromada ślimaków jest wyjątkowo liczna i zróżnicowana. Szacuje się, że na całym świecie żyje ponad 100 tysięcy różnych gatunków.
Najpopularniejszym przedstawicielem ślimaków lądowych jest ślimak winniczek. Zwierzę to nie lubi ostrego światła słonecznego, dlatego lepiej można go obserwować w pochmurne dni. Śluz pomaga w smarowaniu posadzki i ułatwia jej przechodzenie przy mniejszym tarciu. Często ślimaki lądowe poruszają się po szlakach innych aby poruszać się szybciej.
Śluz ten używany jest także przez ludzi szczególnie panie do leczenia zmarszczek, czyli to pożyteczne stworzenie. Ślimak winniczek jest przysmakiem w kuchni francuskiej.
Oprócz ślimaków lądowych mamy także wodne. W Polsce występuje 20 gatunków z rodziny zatoczkowatych, a pośród nich podlegający ochronie zatoczek łamliwy. Jego muszla jak sama nazwa wskazuje jest krucha – zaliczana do najdelikatniejszych występujących u ślimaków zamieszkujących nasze wody. Ślimak nie zmienia muszli gdy dorasta, muszelka rośnie wraz z nim. Jest w kształcie cienkiego krążka do 11 mm. Zwierzę zasiedla zbiorniki z czystą i dobrze natlenioną wodą zawierającą jony wapnia. Dawniej był gatunkiem pospolitym, obecnie jest rzadko spotykany i wymaga ochrony czynnej.
Niewiele wiadomo o biologii zatoczka łamliwego, dlatego w ramach projektu Life4delta w kontenerach znajdujących się przy siedzibie w Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych znajduje się kilkanaście pojemników zamieszkałych przez to zwierzę. Pracownicy prowadzą jego obserwację w celu lepszego poznania gatunku.
Zatoczek żywi się glonami i rozkładającymi się tkankami roślinnymi przez co wpływa na stan zbiornika.
Zatoczek łamliwy jak każdy ślimak ma tylko jedną nogę jednak może szybko się przemieszczać i to na duże odległości. Przenoszony jest na inne zbiorniki głownie z roślinnością wodną oraz przez ptaki wodne.
W ramach projektu LIFE zostanie zwiększona jego populacja, a następnie zostanie wprowadzony na naturalne siedlisko na terenie delty Nidy.
Tekst: Dariusz Wiech


Skip to content