Flora delty – mięta nadwodna

Flora delty – mięta nadwodna

Dziś wracamy do cyklu Flora Delty🙂 Przedstawimy Wam Miętę Nadwodną Łac. Mentha aquatica.
To roślina wieloletnia, która osiąga do 80 cm wysokości. W siedlisku jest jedną z najszybciej rozpoznawalnych dzięki charakterystycznemu zapachowi. Pozyskiwane z niej olejki eteryczne stosowane są powszechnie w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym.
Mięta nadwodna występuje na obszarze całej Polski, ale najpowszechniej spotyka się ją na nizinach. Sama nazwa rośliny informuje nas, że typowym jej siedliskiem są podmokłe brzegi rzek i jezior. Obecnie roślina ta stała się popularna wśród działkowców i właścicieli oczek wodnych. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, lubi stanowisko zacienione, doskonale znosi nawet najmroźniejsze zimy. To jedna z pierwszych roślin, które na przełomie zimy i wiosny rozpoczynają wegetacje. Sadząc mięte w pobliżu domu możemy cieszyć się zielenią już w czasie pierwszych wiosennych i słonecznych dni.
Jej charakterystyczny miętowy, silny zapach, o lekkiej nucie cytryny lub limonki działa odświeżająco i kojąco. Dodatkowym powodem dla którego warto jest uprawiać ten gatunek przy własnym oczku jest to, że jej zapach odstrasza nieproszonych gości – komary.
Miętę tę można sadzić bezpośrednio do podłoża bądź do dużych pojemników, by ograniczyć rozrost jej korzeni i niekontrolowane rozpowszechnianie na ograniczonej powierzchni oczka wodnego.
Roślina nadaje się także do sadzenia na rabatach, pod warunkiem, że podłoże będzie dostatecznie wilgotne. Już jednoroczne pędy potrafią się intensywnie rozrastać, dlatego warto je przycinać. Od lipca do września na łodygach rozkwitają kuliste kwiatostany, które dodatkowo efektownie ozdobią nasz ogród lub przydomową sadzawkę🙂
Tekst: Dariusz Wiech
Zdjęcia: Robert Pisarczyk


Skip to content