30 cze Koniki polskie będzie można spotkać w czasie spaceru nad Nidą
W czasie spacerów nad Nidą w Umianowicach, w gminie Kije, w powiecie pińczowskim będzie można spotkać koniki polskie i to przez cały rok. Karmienie łakociami i głaskanie zwierząt będzie wręcz pożądane.
Koniki polskie od ponad 3 lat są wypasane na garbie pińczowskim koło Pińczowa. Towarzyszą im owce. Za kilka tygodni, w lipcu konie zostaną przeniesione do Umianowic na łąki znajdujące się w pobliżu budowanego Ośrodku Edukacji Przyrodniczej.
– Nasze stado liczy 15 koników i będzie się powiększało w sposób naturalny. W tym roku doczekaliśmy się 4 źrebiąt – przyznaje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Obecnie są wypasane na garbie pińczowskim, gdzie brakuje trawy dla stada koni i owiec, po 2 miesiącach wypasu zostaje wyjedzona. Dlatego między innymi chcemy je przenieść do Umianowic a na garbie zostawimy tylko owce.
Teren, na którym zamieszkają koniki polskie o powierzchni około 15 hektarów został już ogrodzony. – W przyszłości może być powiększony do 200 hektarów. Niebawem zamontujemy elektrycznego pastucha, który uniemożliwi zwierzętom wychodzenie poza wyznaczony teren oraz wiatę i poidła- dodaje dyrektor. – To historyczna polska rasa koni, bardzo wytrzymała na trudne warunki, także pogodowe. Zwierzęta będą przebywać na pastwisku przez cały rok, na zimę potrzebują tylko wiaty.
Koniki polskie będą pełnić rolę przyrodniczą i edukacyjną. – Te zwierzęta nazywane są naturalnymi kosiarkami. Ich działalność chroni cenne przyrodniczo naturalne siedliska i zmniejsza liczbę gatunków roślin niepożądanych, a o to nam chodzi – tłumaczy dyrektor.
Koniki będą też atrakcją dla dzieci, które będą odwiedzać Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Wprawdzie pastwiska są oddalone od niego od kilkaset metrów, ale kilka zwierząt zostanie przeniesionych w pobliże Ośrodka, gdzie powstaną zagrody dla wielu gatunków zwierząt. – Dzieci będą mogły pogłaskać i nakarmić koniki, które są bardzo łagodne, choć ta rasa jest dość płochliwa. Wystarczy pokazać marchewkę czy jabłko i zwierzęta robią się towarzyskie, podchodzą do człowieka i można je głaskać – dodaje dyrektor.
Koniki polskie dorastają zaledwie do 140 centymetrów, ważą do 400 kilogramów. Są długowieczne, odporne na choroby, wytrzymałe na trudne warunki życia. Od wieków wykorzystywane były do ciężkiej pracy i transportu.
Źródło: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/koniki-polskie-bedzie-mozna-spotkac-w-czasie-spaceru-nad-nida/ar/c1-15678198?fbclid=IwAR2FwB5EqZM3ZlkwpzsMAA6EYiK4CmcQwmejpPTWKlO3xjwB8nvIHkpZX7M