Miłek Wiosenny – słońce na ziemi i symbol Ponidzia

Miłek Wiosenny – słońce na ziemi i symbol Ponidzia

Wiosna kalendarzowa zaczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca – to okres wyznaczony przez kalendarz. Jednak na murawach kserotermicznych pokrywających znaczą część okolic Pińczowa, Buska, Wiślicy wegetacja rozpoczyna się wcześniej. Rośliny charakterystyczne dla tego obszaru wykorzystują wodę z topiącego się śniegu i deszczu. Wystarczy kilkanaście słonecznych dni, by wzgórza otaczające Pińczów złociły się od miłka wiosennego. Kwiaty miłka pojawiają się wcześniej niż zielona trawa.
Od wielu lat piękne, żółte kwiaty około 7 cm średnicy były wręcz oczekiwane przez mieszkańców. Małe złote słoneczka były symbolem niczym topienie marzanny mówiącym, że zła zima wreszcie odeszła.
Po dziewięćsile popłocholistnym, miłek, to roślina najbardziej kojarząca się z Ponidziem. Zachwyca swoja urodą nie tylko mieszkańców regionu. Przypominamy, że miłek wiosenny jest objęty ochroną gatunkową, dlatego nie możemy go zrywać i zabierać do domów. Są to rośliny wyjątkowo długowieczne i na jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez kilkadziesiąt lat.
Zachęcamy do miłośników rodzimej przyrody do przyjazdu, podziwiania i robienia pięknych zdjęć naszej fauny i flory🙂
Poniżej zdjęcia miłków wiosennych z Garbu Pińczowskiego🙂


Skip to content