Mokradła bezcenne dla zwierząt i człowieka. Ich wpływ szczególnie widać na Nidzie.

Mokradła bezcenne dla zwierząt i człowieka. Ich wpływ szczególnie widać na Nidzie.

Mokradła to nie tylko miejsce życia wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. To także ogromny rezerwuar wody, niezwykle ważny z punktu widzenia walki ze zmianami klimatu. Dziś obchodzimy światowy dzień mokradeł. W ubiegłym roku takie miejsce powstało nieopodal Umianowic.
Wizyta nad rozlewiskami w okolicach Umianowic to niemalże jak oglądanie filmu przyrodniczego.

Mnogość ptaków wodnych zaskakuje nawet przyrodników, którzy prace hydrologiczne na tym terenie zakończyli kilka miesięcy temu.

Podczas badań, odkryto również siedliska skójki, kumaków i 14 gatunków ryb.

Ze względu na tak dużą bazę pokarmową w listopadzie powróciły tu również bieliki. Stało się to dzięki temu, że przyrodnicy z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych odtworzyli starorzecza o długości ponad 20 kilometrów. Dzięki temu zyskano około 100 hektarów trenów podmokłych, które są bezcenne nie tylko dla zwierząt, ale też człowieka.

Mokradła to ogromny rezerwuar wody, co niezmiernie istotne w związku ze zmianami komatycznymi. A Bagna działają jak gąbka.

Efekt można zaobserwować choćby teraz podczas ostatnich podtopień, dzięki rozlewiskom w Umianowicach, woda z Nidy nie zalała mieszkańców Pińczowa.

#Life4Delta #LifeProgramme

https://kielce.tvp.pl/75726243/mokradla-bezcenne-dla-zwierzat-i-czlowieka-ich-wplyw-szczegolnie-widac-na-nidzie?fbclid=IwAR34RF9zTQScl2j-AYyQLJ29nZoEbfvqaXDh524BoOWrMkLMJoNzZ9fElFQ



Skip to content