03 paź Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach już otwarty!
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach został dziś (piątek, 30 września) oficjalnie otwarty. Najnowsza atrakcja turystyczna województwa świętokrzyskiego położona jest w gminie Kije. Jedną z głównych atrakcji jest Nidarium, czyli akwarium, które ma przybliżyć życie w Nidzie – najdłuższej rzece w województwie świętokrzyskim. To jedyny taki zbiornik w regionie i jeden z niewielu w kraju. Jego pojemność to niemal 25 tys. litrów wody.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreśla, że Umianowice i pobliska śródlądowa delta Nidy, to wyjątkowe miejsce na mapie Świętokrzyskiego. Jak podkreśla, ośrodek będzie pełnił niezwykle ważną rolę w edukacji dzieci i młodzieży. – Delta rzeki Nidy, to wyjątkowy w skali Europy, a może i świata ekosystem. Występują w nim rośliny i zwierzęta niespotykane w innych miejscach naszego województwa. Współcześnie dzieci i młodzież mają coraz mniej bezpośredniego kontaktu z naturą. Dlatego, w tym ośrodku przedstawiamy atrakcyjną ofertę, dzięki której młodzież będzie mogła nocować w ośrodku, a także mieć kontakt ze zwierzętami, czy możliwość uczestniczenia w uprawie roślin. Obecność tutaj zagwarantuje bezpośredni kontakt z przyrodą – dodaje marszałek.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że cały kompleks w Umianowicach robi niezwykłe wrażenie. Zdaniem parlamentarzysty, placówka przyczyni się do promocji Ponidzia.
– W tej chwili, aby przyciągnąć turystę i zatrzymać go nieco dłużej, oferta musi być kompleksowa, poza gastronomią i noclegami musi posiadać także ciekawe atrakcje, nieodstępne gdziekolwiek indziej. Akwaria, dostępne w Nidarium, to wspaniały walor poznawczy, edukacyjny i informacyjny, o tym co dzieje się na tym pięknym i wciąż nieodkrytym terenie – ocenia.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że placówka w Umianowicach, poza tym, że wpisuje się w potrzeby i wyzwania związane z troską o przyrodę, odpowiada również na potrzeby młodego pokolenia. – To miejsce posiada wszystkie walory, aby młodzi ludzie chętnie spędzali czas na łonie natury. Ośrodek ma część hotelową, dzięki której najmłodsi w ciągu kilku dni mogą badać i obserwować śródlądową deltę Nidy, ale także brać udział w pokazach i warsztatach. Dzięki temu młodzież będzie miała dostępne w pigułce to wszystko czym może zaskoczyć ich niezwykle atrakcyjny przyrodniczo region Ponidzia – dodaje.
W ocenie Zbigniewa Koniusza, placówka to niezwykle udana inicjatywa zarządu województwa świętokrzyskiego, dzięki, któremu Umianowice staną się centrum edukacyjnym, a także centrum turystycznym, wokół rzeki Nidy.
– Ośrodek to sztandarowa inwestycja województwa świętokrzyskiego, robi wrażenie – podkreślił Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Jednocześnie jest to świetny pomysł na to, aby uczyć, pokazywać i promować działania proekologiczne, poprzez zabawę – mówi.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego zaznacza, że troska o ochronę środowiska naturalnego, we współczesnym świecie jest niezwykle cenna. – Czyste i zadbane środowisko wpływa także na poprawę jakości naszego życia. Poprzez utworzenie tego ośrodka chcemy najmłodsze pokolenia uczyć poszanowania dla przyrody i troski o środowisko naturalne. Chcemy, aby ta placówka była przestrzenią dla edukacji dzieci i młodzieży, ale także działalności naukowej – dodaje.
– W akwarium zamieszkał m.in. król rzeki Nidy – sum, który mierzy 90 cm. Jest też boleń – drapieżna ryba mierząca ok. 90 cm z rodziny karpiowatych, lin czy okonie. Są też piskorze, różanki, płotki, cierniki, czy gatunki chronione takie jak ryba koza.
Ośrodek pozwoli na kontakt z naturą, obcowanie z przyrodą. – Będzie wiele ciekawych zajęć przyrodniczych – dodaje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
– Np. poszukiwanie w nocy sów, nietoperzy. Będzie się można dowiedzieć się co najbardziej lubią koniki polskie, gdzie zimują kumaki, oraz jak wygląda traszka – mówi.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej ma 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną, jadalnię wraz z zapleczem kuchennym, pracownię projektowo-badawczą oraz cztery pokoje gościnne dla naukowców i studentów realizujących projekty przyrodnicze, czy odbywających staże lub praktyki.
Ponadto, odnowiono wieżę ciśnień z przeznaczeniem na obserwacje ornitologiczne. Z jej szczytu będzie można podziwiać okoliczną faunę, florę, a także zachody słońca. W sąsiedztwie wieży powstały też woliery dla ptaków, w których zamieszkają m.in. sokoły, myszołowy, sowy i jastrzębie. Wydzielona została też część na tzw. mini ośrodek rehabilitacyjny dla ptaków
Powstało zaplecze techniczne na sprzęt rolniczy oraz edukacyjne związane z pokazowym gospodarstwem, tj. owczarnia, stajnia i kurnik. Niebawem powstanie też specjalne zaplecze edukacyjno-gospodarcze dla pokazowej zagrody gęsi kieleckiej. Odbudowana została też stacja kolejki wąskotorowej oraz peron.
Zajęcia rozpoczną się w połowie listopada. Niebawem też będzie dostępny cennik biletów. Rezerwacji będzie można dokonać telefonicznie dzwoniąc pod nr Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Ośrodek będzie czynny całą dobę.
Całkowity koszt budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach wyniósł prawie 22 mln zł. Projekt dofinansowano w 85 proc. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zródło: Radio Kielce