Traszka zostanie ocalona w zakamarkach Ponidzia

Traszka zostanie ocalona w zakamarkach Ponidzia

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych płazów, którego przodkowie żyli 40 mln lat temu. Traszki grzebieniaste swoje siedlisko znalazły m.in. na Ponidziu.

Jak mówi Dariusz Wiech, specjalista z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, to zwierzę wodno-lądowe. W naszym kraju występują dwie odmiany: traszka grzebieniasta i zwyczajna.

Na zdjęciu: traszka grzebieniasta

– Nazwa traszki grzebieniastej pochodzi od charakterystycznego fałdu skórnego wzdłuż karku w kształcie grzebienia. Fałd ten pojawia się u samców w okresie godowym. Grzebień nie tylko wabi samicę, ale jest pomocny przy oddychaniu pod wodą – zaznacza.

Jak dodaje, traszka grzebieniasta to gatunek objęty ścisłą ochroną. Ponieważ jej populacja maleje, postanowiono zająć się jej hodowlą. Na ten cel zostały zakupione dwa kontenery, w których znajdują się specjalne akwaria i pojemniki do ich rozrodu.

– Nasze traszki szykują się do snu. W akwariach pomiędzy kamykami mają swoje norki. Gdy wybudzą się wiosną będą systematycznie wypuszczane w okolicach Nidy – dodaje.

Na zdjęciu: akwarium traszki grzebieniastej

Spotkać je można na łąkach, pastwiskach, a także w lasach, zwłaszcza w łęgowych, wierzbowych, topolowych, olszowych i jesionowych.

Traszki to kolejny gatunek po żółwiach i kumakach którego populacje w rozlewiskach Nidy chce powiększyć Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

O naszym projekcie informuje Radio Kielce. Więcej na stronie: https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/traszka-zostanie-ocalona-w-zakamarkach-ponidzia,115791



Skip to content